Πρόγραμμα

banner-1ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κατεβάστε το πρόγραμμα του συνεδρίου σε μορφή pdf: Program
Κ
ατεβάστε τις περιλήψεις του συνεδρίου σε μορφή pdf: ABSTRACTS

ΤΕΤΑΡΤΗ 27 ΜΑΪΟΥ
(Πανεπιστήμιο Αθηνών, Κεντρικό Κτίριο)

19.00-19.30 Χαιρετισμοί
ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΑΚΗΣ, Αναπληρωτής Υπουργός Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων
ΜΑΡΙΑ ΑΝΔΡΕΑΔΑΚΗ-ΒΛΑΖΑΚΗ, Αναπληρώτρια Γενική Γραμματέας Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων
ΜΕΛΕΤΙΟΣ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ, Πρύτανης Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
JAMES C. WRIGHT, Διευθυντής Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΡ. ΣΤΑΜΠΟΛΙΔΙΣ, Διευθυντής Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης
ΕΛΕΝΗ ΜΠΑΝΟΥ, Προϊστάμενη Εφορείας Αρχαιοτήτων Αθήνας
19.30-19.45 ΝΑΓΙΑ ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΟΥ ΣΓΟΥΡΙΤΣΑ
Εισαγωγή
19.45-20.30 ΕΛΕΝΗ ΑΝΔΡΙΚΟΥ
Εναρκτήρια διάλεξη
Ανατολική Αττική: τα προϊστορικά ευρήματα στον 21ο αιώνα

ΠΕΜΠΤΗ 28 ΜΑΪΟΥ
(Cotsen Hall, Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών)

8.00-8.45: Εγγραφές συνέδρων (οι εγγραφές θα συνεχιστούν στα διαλείμματα)

1η συνεδρία: Παλαιοπεριβάλλον
Προεδρείο: ΕΛΕΝΗ ΚΟΡΚΑ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΚΑΝΑΣ
9.00-9.20: VANDARAKIS D. – PAVLOPOULOS K. – VOUVALIDIS K. – FOUACHE E.: The contribution of simulated lithostratigraphy in the geoarchaeological research of the Athenian Basin during Holocene
9.20-9.40: ΚΑΚΑΒΑΚΗΣ Ο. – ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ Ε.: Αποθέσεις της Εποχής του Χαλκού στον υγρότοπο του Φαληρικού Δέλτα: ερμηνευτικές προσεγγίσεις
9.40-10.00: PAVLOPOULOS K. – VANDARAKIS D. – FACHARD S. – KNODELL A. – KAPSIMALLIS V.: Sea level changes in the Southern Euboean Gulf and the Bronze Age shoreline of Eastern Attica
10.00-10.20 ΜΑΡΓΩΝΗ Σ. – ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α.: Διασταυρούμενες στρωματογραφίες: παλαιοπεριβάλλον και αρχαία πολιτισμικά κατάλοιπα στην πεδιάδα του Μαραθώνα
10.20-10.40 THEODOROPOULOU Τ.: A land surrounded by sea: the role of fishing and sea-harvesting activities in prehistoric Attica
10.40-11.00 Συζήτηση
11.00-11.30 Διάλειμμα

2η συνεδρία: Από την Παλαιολιθική στη Νεολιθική
Προεδρείο: ΝΙΝΑ ΚΥΠΑΡΙΣΣΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΑ – ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΡΑΜΠΕΛΑ
11.30-11.50 ΠΑΠΑΔΕΑ A. – ΜΑΥΡΙΔΗΣ Θ. – ΜΙΝΟΥ-ΜΙΝΟΠΟΥΛΟΥ Δ. – YAMAGUCHI D. – ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΑΣ O.: Αναζητώντας τη μετάβαση από το Πλειστόκαινο στο Ολόκαινο: η περίπτωση των λιθοτεχνιών λαξευμένου λίθου από το ανώνυμο Σπήλαιο Σχιστού στο Κερατσίνι
11.50-12.10 ΜΑΡΗ Α.: Από το Αιγάλεω έως την Πεντέλη: νέοι εντοπισμοί σπηλαίων με προϊστορικά ευρήματα στην Αττική
12.10-12.30 ΦΩΤΙΑΔΗ Π. – ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Ι.: Ο νεολιθικός οικισμός της Νέας Μάκρης. Προκαταρκτική παρουσίαση των ευρημέτων από τις νεότερες ανασκαφικές έρευνες
12.30-12.50 KATSAROU S. – STEFANOPOULOU M. – PALAIOLOGOS D.: Domestic containers of the Early Neolithic communities of inland north Attica
12.50-13.10 ΣΤΑΪΝΧΑΟΥΕΡ Γ.: Ο νεολιθικός οικισμός στην Παλλήνη
13.10-13.30 Συζήτηση
13.30-16.00 Διάλειμμα

3η συνεδρία: Νεολιθική εποχή
Προεδρείο: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ – ΕΛΕΝΗ ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗ
16.00-16.20 ΡΑΜΜΟΥ A. – ΖΟΥΒΕΛΟΥ Π.: Λουτρό Παλλήνης: προκαταρκτικά συμπεράσματα για την χρήση του χώρου κατά τη Νεολιθική εποχή
16.20-16.40 ΖΓΟΥΛΕΤΑ Ζ.: Οικισμός Νεολιθικής εποχής στη θέση ‘Γυαλού’ στα Σπάτα
16.40-17.00 ΤΣΕΛΕΠΗ Ε.: Η Νεολιθική εποχή στα Μεσόγεια: νέα δεδομένα και στοιχεία της έρευνας
17.00-17.20 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Κ.: H παρουσίαση της κεραμικής του τέλους της Νεολιθικής και των αρχών της Πρώιμης Εποχή του Χαλκού από τον οικισμό Μερέντα στην Αττική
17.20-17.40 TSIRTSONI Ζ.: The end of the Neolithic and the transition to the Early Bronze Age in Attica (mid 5th-late 4th mill. BC): present state and research perspectives
17.40-18.00 Συζήτηση
18.00-18.20 Διάλειμμα

4η συνεδρία: Πρώιμη Εποχή του Χαλκού
Προεδρείο: ΕΦΗ ΣΑΠΟΥΝΑ-ΣΑΚΕΛΛΑΡΑΚΗ – ΜΑΡΙΖΑ ΜΑΡΘΑΡΗ
18.20-18.40 ΜΑΝΤΕΛΗ K.: ‘Κυκλαδικά’ ειδώλια από την Αττική: η τυπολογική και πολιτισμική τους συνάφεια με τον πρωτοκυκλαδικό πολιτισμό του Αιγαίου
18.40-19.00 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ B.: H κατοίκηση στη Νότια Κλιτύ της Ακρόπολης κατά την Τελική Νεολιθική και την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού. Νέα δεδομένα από τη μελέτη των ευρημάτων του Doro Levi (1922-1923)
19.00-19.20 ΧΡΥΣΟΥΛΑΚΗ Σ.: Μια πρωτοελλαδική εγκατάσταση στο Μοσχάτο: πρώτα συμπεράσματα
19.20-19.40 ΓΙΑΜΑΛΙΔΗ Μ. – ΛΟΥΡΕΝΤΖΑΤΟΥ Ι. – ΑΝΔΡΕΟΥ Α.: Οι προϊστορικές θέσεις της χερσονήσου του Λαιμού Βουλιαγμένης
19.40-20.00 Συζήτηση

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 ΜΑΪΟΥ       
(Cotsen Hall, Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών)

5η συνεδρία: Πρώιμη Εποχή του Χαλκού
Προεδρείο: ΕΛΕΝΗ ΜΠΑΝΟΥ – MICHAEL BOYD
9.00-9.20 ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ Δ. – ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ Μ.: Η προϊστορική τοπογραφία στην βόρεια Αττική: πρόσφατες ανακαλύψεις
9.20-9.40 GEORGOUSOPOULOU TH.: Public space and communal practices; the evidence from Early Helladic II Kephisia
9.40-10.00 ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΓΚΟΦΑ Μ.: Οι παλαιότεροι τάφοι στο Τσέπι Μαραθώνος
10.00-10.20 ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ό.: Υπόγειοι λαξευτοί θάλαμοι της Τελικής Νεολιθικής και της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στα Μεσόγεια
10.20-10.40 Συζήτηση
10.40-11.00 Διάλειμμα

6η συνεδρία: Παραγωγή στην Πρώιμη Εποχή του Χαλκού
Προεδρείο: JAMES MUHLY – ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΙΒΑΡΗ-ΒΑΛΑΚΟΥ
11.00-11.20 ΜΕΞΗ M. – ΝΤΟΥΝΗ Κ. – ΧΑΤΖΗΚΟΥΜΗΣ A. – ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ Ε.: Η ανασύσταση και η μελέτη της τροφοπαραγωγικής διαδικασίας του οικισμού της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στο Κορωπί
11.20-11.40 ΝΤΟΥΝΗ K.: Η κεραμική παραγωγή στην Αττική κατά την Πρωτοελλαδική ΙΙ περίοδο
11.40-12.00 ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α.: Το τέλος της 3ης χιλιετίας π.Χ στο μεγάλο έλος του Μαραθώνα: η σχέση πολιτισμικής – περιβαλλοντικής μεταβολής και η κεραμική ακολουθία
12.00-12.20 ΝΤΟΥΝΗ K. – ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ M. – ΓΚΙΝΑΛΑΣ Μ. – ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ό. – ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ Γ.: Η παραγωγή αργύρου μέσα από τη μελέτη των λιθαργύρων στην Αττική κατά την Τελική Νεολιθική και Πρώιμη Εποχή του Χαλκού
12.20-12.40 KAYAFA M.: The metal resources of Lavrion during the Bronze Age: a synthesis of the archaeological and archaeometric data
12.40-13.00 Συζήτηση
13.00-17.00 Διάλειμμα

7η συνεδρία: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΟΣΤΕΡ
(Museum of Cycladic Art / Mουσείο Kυκλαδικής Tέχνης)

17.00-20.00
ΑΣΗΜΑΚΟΥ Ε. – ΠΑΣΧΑΛΗ Κ.: Πρωτοελλαδικοί/Πρωτοκυκλαδικοί τάφοι από την περιοχή του Κηφισού
ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ Π. – ΜΑΝΙΚΗ Α.: Oι πρώτες ενδείξεις για προϊστορική κατοίκηση στα Μέγαρα
ΒΡΕΤΤΟΥ Ε.: Οι νεκροί και τα κτερίσματά τους: η περίπτωση δύο μυκηναϊκών τάφων από τα Γλυκά Νερά Αττικής
ΔΑΓΛΑ Λ.: Λόφος Ζάγανι: προκαταρκτικά αποτελέσματα από τη μελέτη της κεραμικής
ΔΡΙΒΑΣ Π. – ΜΑΝΙΚΗ Α.: Προϊστορικά ίχνη στην Κηφισιά
GILSTRAP W.D. – DAY P.M. – KARDAMAKI E.: Mycenaean pottery from Mine no. 3 at Thorikos, Lavrion: a petrographic study
ΖΥΓΟΥΡΗΣ Θ.: Από την Ευρώπη στο Αιγαίο: το ήλεκτρο στη μυκηναϊκή Αττική
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Θ.: Νέα στοιχεία για την ‘Oικία του Ακάδημου’
ΚΑΖΑ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ.: Πρωτοελλαδικό νεκροταφείο και λιθοσωρός στα Αστέρια Γλυφάδας
ΚΑΛΛΙΩΡΑΣ Α. – ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α, – ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ.: Αναζητώντας στοιχεία περιβαλλοντικής μεταβολής κατά τα τέλη της 3ης π.Χ. χιλιετίας: παράκτιες λεκάνες/υγρότοποι της Λαυρεωτικής
KARDAMAKI E.: The Mycenaean settlement in Kontopigado, Alimos. The habitation levels and the pottery sequence
ΚΑΤΤΟΥΛΑ Τ.: Επίμηκες ταφικό όρυγμα στην πόλη της Σαλαμίνας
ΚΟΣΜΑ Μ.: Νέα στοιχεία για τις σχέσεις Αττικής και Εύβοιας κατά την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού, μέσα από τα δεδομένα του Πρωτοελλαδικού νεκροταφείου στα Νέα Στύρα Εύβοιας
ΚΟΥΦΟΒΑΣΙΛΗΣ Δ.: Οι οστέινοι ‘χρωματοτρίπτες’ της Πρωτοελλαδικής περιόδου
KOUSOULAS D. ATH.: The tholos tombs of Attica: an evolution of the local Middle Helladic tumulus or a Late Helladic import?
ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ. – ΠΟΜΟΝΗ-ΠΑΠΑÏΩΑΝΝΟΥ Φ. – ΤΣΙΠΟΥΡΑ-ΒΛΑΧΟΥ Μ.: Ιζηματολογική θεώρηση κεραμικής από τον προϊστορικό οικισμό του Ζαγανίου
ΜΠΑΜΠΟΥΣΗ Σ.: Η εξέλιξη της κατοίκησης στην Αττική κατά την Μυκηναϊκή εποχή
MΠΑΝΟΥ Ε.: Στοιχεία πρωτοελλαδικής παρουσίας στο Γραμματικό Αττικής
NIKITA K.: Aesthetics of uniformity and diversity in personal adornment: glass and faience ornaments in Attica during the principal Mycenaean period
PALMER J.: Religious glyptic iconography in Attica: a comparison with the wider Mycenaean world
ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Β.: Η κατάθεση ειδωλίων σε μυκηναϊκούς τάφους της Αττικής: μία όψη της ιδεολογίας του θανάτου
ΠΛΑΣΣΑΡΑ Α.: Eγκατάσταση της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στο Γέρακα
ΠΟΜΩΝΗΣ Π. – ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΓΚΟΦΑ Μ.: Το κεραμικό σύνολο από τον Αποθέτη 39 του προϊστορικού νεκροταφείου στη θέση Τσέπι Μαραθώνος: προκαταρκτικά αποτελέσματα από την πετρογραφική ανάλυση
ΠΡΕΒΕΔΩΡΟΥ Ε.: Βιοαρχαιολογική συμβολή στην ανασύσταση της πρωτοελλαδικής Αττικής: τα οστεολογικά κατάλοιπα από το Tσέπι Μαραθώνος (ανασκαφή 1970-1973)
ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΥ Σ. – ΤΣΩΝΟΣ Η.: Νεολιθική εγκατάσταση στη θέση Σαμάρθι στα Καλύβια Θορικού
ΣΕΡΟΓΛΟΥ Φ.Κ.: Η Αττική στο Αιγαίο και τη Μεσόγειο
ΣΠΗΛΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Ι.: Λιθοτεχνίες της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού από την Αττική: η περίπτωση της Μερέντας
ΣΤΑΜΟΥ Α.Δ.: Το βυθισμένο Ράριον πεδίον της Ελευσίνος
ΣΥΡΙΓΟΥ Μ.: Η οργάνωση της τεχνολογίας του οψιανού κατά την Πρωτοελλαδική εποχή και οι λιθοτεχνίες από το  Έλος Σχινιά και το Λιμάνι του Πασά
TΣΕΛΕΠΗ Ε. – ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ K. – ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ο.: Πέντε οικισμοί της Νεολιθικής και Πρωτοελλαδικής εποχής στα Μεσόγεια
ΦΩΤΙΑΔΗ Π. – ΣΥΡΙΓΟΥ Μ. – ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Ι.: Η οργάνωση της τεχνολογίας λαξευμένου λίθου στο νεολιθικό οικισμό της Νέας Μάκρης: τα πρόσφατα ευρήματα από την ακτή.

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΜΑΪΟΥ
(Cotsen Hall, Αμερικανική Σχολη Κλασικών Σπουδών)

8η συνεδρία: Μέση Εποχή του Χαλκού
Προεδρείο: ALEXANDRE FARNOUX – ΣΟΦΙΑ ΒΟΥΤΣΑΚΗ
9.00-9.20 ΡΩΜΑΝΙΔΟΥ A.-M. Εγκατάσταση της Μέσης Εποχής του Χαλκού στην Κάντζα Παλλήνης
9.20-9.40 KALOGEROPOULOS K.: The acropolis of Brauron during the 2nd millennium BC: an overview
9.40-10.00 PANTELIDOU M. – TOUCHAIS G. – PHILIPPA-TOUCHAIS A. – PAPADIMITRIOU N.: The prehistoric tumuli of Marathon-Vrana: a new research project
10.00-10.20 ΒΕΝΙΕΡΗ Γ.: ‘Rethink MH Athens’: ανασύνθεση της μεσοελλαδικής κατοίκησης γύρω από την Ακρόπολη
10.20-10.40 PHILIPPA-TOUCHAIS Α. – BALITSARI Α.: Attica in the middle: Middle Helladic pottery koinai and the formation of cultural identity
10.40-11.00 KRAPF T.: Regionality in the Middle Helladic period: replacing Attica in its wider context
11.00-11.20 Συζήτηση
11.20-11.40 Διάλειμμα

9η συνεδρία: Μυκηναϊκή Αττική
Προεδρείο: JOHN CAMP – ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΡΑΒΑΝΤΙΝΟΣ
11.40-12.00 PAPADIMITRIOU N. – COSMOPOULOS M.Β.: The political geography of Attica in the Middle and Late Bronze Age
12.00-12.20 FACHARD S. & KNODELL A.: Out of Attica: modelling mobility in the Mycenaean Bronze Age
12.20-12.40 ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ Κ.: ‘Ευρήματα που εγείρουν υποψίες’: ένα σύνολο μυκηναϊκών αγγείων από την Ακρόπολη και η προβληματική της προέλευσής τους
12.40-13.00 ΚΑΖΑ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ.: Κοντοπήγαδο Αλίμου
13.00-13.20 ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ Κ.: Νέα στοιχεία για την προϊστορική Ελευσίνα
13.20-13.40 Συζήτηση
13.40-16.00 Διάλειμμα

10η συνεδρία: Ο θάνατος στη μυκηναϊκή Αττική
Προεδρείο: ΠΕΤΡΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ – ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΥΛΩΤΗΣ
16.00-16.20 LAFFINEUR R.: Tomb V at Thorikos revisited
16.20-16.40 PAPADOPOULOS TH.– KONTORLI PAPADOPOULOU L.: Life and death in Mycenaean Attica: the evidence of Vravron and other Mycenaean cemeteries of the region
16.40-17.00 ΣΤΑΘΗ Μ. – ΨΑΛΛΙΔΑ Μ.: Μυκηναϊκό νεκροταφείο στα Σπάτα: τα πρώτα αποτελέσματα της μελέτης
17.00-17.20 KONSTANTINIDI-SYVRIDI E. – PLIATSIKA V.: A re-examination of the Menidi tholos tomb and its significance to Mycenaean Attica
17.20-17.40 LISTON M. – KIRKPATRICK SMITH S.: Status and the ‘Warrior Grave’ in Mycenaean society
17.40-18.00 PAPATHANASIOU A. – KAKAVOGIANNI O. – MOUTAFI I. – TILIAKOU A.: The Mycenaean cemetery of Glyka Nera: the human osteological remains
18.00-18.20 Συζήτηση
18.20-18.40 Διάλειμμα

11η συνεδρία: Μετάβαση στην Πρώιμη Εποχή του Σιδήρου
Προεδρείο: ΕΛΕΝΑ ΚΟΥΝΤΟΥΡΗ – KATJA SPORN
18.40-19.00 ΤΣΑΛΚΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ: Τμήμα υπομυκηναϊκού-πρωτογεωμετρικού νεκροταφείου στα νότια της Ακρόπολης
19.00-19.20 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ E.Υπομυκηναϊκή Αθήνα 1125-1000 π.Χ.: από την Προϊστορία στην Ιστορία
19.20-19.40 RUPPENSTEIN F.: The end of the Bronze Age in Attica and the origin of the Polis of Athens
19.40-20.00 Συζήτηση

ΚΥΡΙΑΚΗ 31 ΜΑΪΟΥ    `    
(Cotsen Hall, Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών)

12η συνεδρία: Οι επαφές της Αττικής
Προεδρείο: ROBERT LAFFINEUR – ΛΕΝΑ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ-ΜΑΝΙΟΥΔΑΚΗ
9.00-9.20 PAPADATOS Y.: Attica and North Crete in the Early Bronze Age: parallel lives along the Southern Aegean littoral
9.20-9.40 GALANAKI I.: A View from Across: issues of connectivity and human interaction between Euboea and Attica from the Early Helladic to the Early Mycenaean period   
9.40-10.00 GAUSS W. – KYRIATZI V. – PAPADIMITRIOU N.: Attica and maritime networks of communication from the late Early Bronze Age to the early Late Bronze Age (ca. 2100 to ca. 1500 BC)
10.00-10.20 SARRI K.: Attica and Boeotia in the Middle Helladic period. Production exchange and cultural boundaries
10.20-10.40 GOROGIANNI E. – ABELL N.: Keos and Attica in the Middle and the Late Bronze Age
10.40-11.00 ΚΟΝΣΟΛΑΚΗ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Ε.: Διασυνδέσεις μεταξύ Αττικής και Τροιζηνίας στην Εποχή του Χαλκού

11.20-11.40 Συζήτηση
11.40-12.00 Διάλειμμα

13η συνεδρία: Οι επαφές της Αττικής
Προεδρείο: WOLF-DIETRICH NIEMEIER – ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΛΑΤΩΝ
11.40-12.00 NAZOU M.: Thorikos within the southern Aegean from the Neolithic to the Late Bronze Age: a view from the Mine 3 pottery12.00-12.20 ΣΑΛΑΒΟΥΡΑ Ε.: Η λημη του Πειραιως. Αττική και Αίγινα κατά την  Ύστερη Εποχή του Χαλκού
12.20-12.40 DAY P. – GILSTRAP W. – KARDAMAKI E. – TENCONI M.: The exchange of Late Mycenaean pottery from Kontopigado, Alimos
12.40-13.00 ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗΣ Ε. – ΣΓΟΥΡΙΤΣΑ Ν.: Μινωίτες στη Μεσογαία;
13.00-13.20 PHIALON L.: Attica and Boeotia in LH IIIC
13.20-13.40 Συζήτηση
13.40-14.00 Διάλειμμα

14.00-14.30 ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΓΚΟΦΑ – JEREMY B. RUTTER – JOHN K. PAPADOPOULOS
Συμπεράσματα
14.30-15.30 Γενική συζήτηση