Program

banner-1FINAL PROGRAM

Watch the conference videocast in: Full conference
View the posters in: Poster presentations
Download the program in pdf form: Program
D
ownload the abstracts in pdf form: ABSTRACTS

 

WEDNESDAY 27 MAY
(University of Athens, Central Building)

19.00-19.30 Welcome addresses
NIKOS XYDAKIS, Alternate Minister of Culture, Education and Religious Affairs
MARIA ANDREADAKI VLAZAKI, Alternate General Secretary of Culture, Education and Religious Affairs
MELETIOS-ATHANASIOS DIMOPOULOS, Rector of the National and Kapodistrian University of Athens
JAMES C. WRIGHT, Director of the American School of Classical Studies at Athens NICHOLAS CHR. STAMPOLIDIS, Director of the Museum of Cycladic Art
ELENI BANOU, Head of the Ephorate of Antiquities of Athens
19.30-19.45 NAGIA POLYCHRONAKOU-SGOURITSA
Introduction
19.45-20.30 ELENI ANDRIKOU
Key note lecture
Ανατολική Αττική: τα προϊστορικά ευρήματα στον 21ο αιώνα

THURSDAY 28 MAY        
(Cotsen Hall, American School of Classical Studies)

8.00-8.45 Registration (to be continued in the session breaks)

Session A: Palaeoenvironment
Chairs: ELENI KORKA – PANAGIOTIS KARKANAS
9.00-9.20 VANDARAKIS D. – PAVLOPOULOS K. – VOUVALIDIS K. – FOUACHE E.: The contribution of simulated lithostratigraphy in the geoarchaeological research of the Athenian Basin during Holocene
9.20-9.40 ΚΑΚΑΒΑΚΗΣ Ο. – ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ Ε.: Αποθέσεις της Εποχής του Χαλκού στον υγρότοπο του Φαληρικού Δέλτα: ερμηνευτικές προσεγγίσεις
9.40-10.00 PAVLOPOULOS K. – VANDARAKIS D. – FACHARD S. – KNODELL A. – KAPSIMALLIS V.: Sea level changes in the Southern Euboean Gulf and the Bronze Age shoreline of Eastern Attica
10.00-10.20 ΜΑΡΓΩΝΗ Σ. – ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α.: Διασταυρούμενες στρωματογραφίες: παλαιοπεριβάλλον και αρχαία πολιτισμικά κατάλοιπα στην πεδιάδα του Μαραθώνα
10.20-10.40 THEODOROPOULOU Τ.: A land surrounded by sea: the role of fishing and sea-harvesting activities in prehistoric Attica
10.40-11.00 Discussion
11.00-11.30 Break

Session B: From the Palaeolithic to the Neolithic
Chair: NINA KYPARISSI-APOSTOLIKA – ELENI PANAGOPOULOU-KARABELA
11.30-11.50 ΠΑΠΑΔΕΑ A. – ΜΑΥΡΙΔΗΣ Θ. – ΜΙΝΟΥ-ΜΙΝΟΠΟΥΛΟΥ Δ. – YAMAGUCHI D. – ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΑΣ O.: Αναζητώντας τη μετάβαση από το Πλειστόκαινο στο Ολόκαινο: η περίπτωση των λιθοτεχνιών λαξευμένου λίθου από το ανώνυμο Σπήλαιο Σχιστού στο Κερατσίνι
11.50-12.10 ΜΑΡΗ Α.: Από το Αιγάλεω έως την Πεντέλη: νέοι εντοπισμοί σπηλαίων με προϊστορικά ευρήματα στην Αττική
12.10-12.30 ΦΩΤΙΑΔΗ Π. – ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Ι.: Ο νεολιθικός οικισμός της Νέας Μάκρης. Προκαταρκτική παρουσίαση των ευρημέτων από τις νεότερες ανασκαφικές έρευνες
12.30-12.50 KATSAROU S. – STEFANOPOULOU M. – PALAIOLOGOS D.: Domestic containers of the Early Neolithic communities of inland north Attica
12.50-13.10 ΣΤΑΪΝΧΑΟΥΕΡ Γ.: Ο νεολιθικός οικισμός στην Παλλήνη
13.10-13.30 Discussion
13.30-16.00 Break

Session C: Neolithic period
Chair: ALEXANDRA CHRISTOPOULOU – ELENI MANTZOURANI
16.00-16.20 ΡΑΜΜΟΥ A. – ΖΟΥΒΕΛΟΥ Π.: Λουτρό Παλλήνης: προκαταρκτικά συμπεράσματα για την χρήση του χώρου κατά τη Νεολιθική εποχή
16.20-16.40 ΖΓΟΥΛΕΤΑ Ζ.: Οικισμός Νεολιθικής εποχής στη θέση ‘Γυαλού’ στα Σπάτα
16.40-17.00 ΤΣΕΛΕΠΗ Ε.: Η Νεολιθική εποχή στα Μεσόγεια: νέα δεδομένα και στοιχεία της έρευνας
17.00-17.20 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Κ.: H παρουσίαση της κεραμικής του τέλους της Νεολιθικής και των αρχών της Πρώιμης Εποχή του Χαλκού από τον οικισμό Μερέντα στην Αττική
17.20-17.40 TSIRTSONI Ζ.: The end of the Neolithic and the transition to the Early Bronze Age in Attica (mid 5th-late 4th mill. BC): present state and research perspectives
17.40-18.00 Discussion
18.00-18.20 Break

Session D: Early Bronze Age
Chair: EFI SAPOUNA-SAKELLARAKI – MARIZA MARTHARI
18.20-18.40 ΜΑΝΤΕΛΗ K.: ‘Κυκλαδικά’ ειδώλια από την Αττική: η τυπολογική και πολιτισμική τους συνάφεια με τον πρωτοκυκλαδικό πολιτισμό του Αιγαίου
18.40-19.00 ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ B.: H κατοίκηση στη Νότια Κλιτύ της Ακρόπολης κατά την Τελική Νεολιθική και την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού. Νέα δεδομένα από τη μελέτη των ευρημάτων του Doro Levi (1922-1923)
19.00-19.20 ΧΡΥΣΟΥΛΑΚΗ Σ.: Μια πρωτοελλαδική εγκατάσταση στο Μοσχάτο: πρώτα συμπεράσματα
19.20-19.40 ΓΙΑΜΑΛΙΔΗ Μ. – ΛΟΥΡΕΝΤΖΑΤΟΥ Ι. – ΑΝΔΡΕΟΥ Α.: Οι προϊστορικές θέσεις της χερσονήσου του Λαιμού Βουλιαγμένης
19.40-20.00: Discussion

FRIDAY 29 MAY       
(Cotsen Hall, American School of Classical Studies)

Session E: Early Bronze Age
Chair: ELENI BANOU – MICHAEL BOYD
9.00-9.20 ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ Δ. – ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ Μ.: Η προϊστορική τοπογραφία στην βόρεια Αττική: πρόσφατες ανακαλύψεις
9.20-9.40 GEORGOUSOPOULOU TH.: Public space and communal practices; the evidence from Early Helladic II Kephisia
9.40-10.00 ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΓΚΟΦΑ Μ.: Οι παλαιότεροι τάφοι στο Τσέπι Μαραθώνος
10.00-10.20 ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ό.: Υπόγειοι λαξευτοί θάλαμοι της Τελικής Νεολιθικής και της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στα Μεσόγεια
10.20-10.40 Discussion
10.40-11.00 Break

Session F: Production in the Early Bronze Age
Chair: JAMES MUHLY – NIKOLETTA DIVARI VALAKOU
11.00-11.20 ΜΕΞΗ M. – ΝΤΟΥΝΗ Κ. – ΧΑΤΖΗΚΟΥΜΗΣ A. – ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ Ε.: Η ανασύσταση και η μελέτη της τροφοπαραγωγικής διαδικασίας του οικισμού της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στο Κορωπί
11.20-11.40 ΝΤΟΥΝΗ K.: Η κεραμική παραγωγή στην Αττική κατά την Πρωτοελλαδική ΙΙ περίοδο
11.40-12.00 ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α.: Το τέλος της 3ης χιλιετίας π.Χ στο μεγάλο έλος του Μαραθώνα: η σχέση πολιτισμικής – περιβαλλοντικής μεταβολής και η κεραμική ακολουθία
12.00-12.20 ΝΤΟΥΝΗ K. – ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ M. – ΓΚΙΝΑΛΑΣ Μ. – ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ό. – ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ Γ.: Η παραγωγή αργύρου μέσα από τη μελέτη των λιθαργύρων στην Αττική κατά την Τελική Νεολιθική και Πρώιμη Εποχή του Χαλκού
12.20-12.40 KAYAFA M.: The metal resources of Lavrion during the Bronze Age: a synthesis of the archaeological and archaeometric data
12.40-13.00 Discussion
13.00-17.00 Break

Session G: POSTER PRESENTATION  
(Museum of Cycladic Art)

17.00-20.00
ΑΣΗΜΑΚΟΥ Ε. – ΠΑΣΧΑΛΗ Κ.: Πρωτοελλαδικοί/Πρωτοκυκλαδικοί τάφοι από την περιοχή του Κηφισού
ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ Π. – ΜΑΝΙΚΗ Α.: Oι πρώτες ενδείξεις για προϊστορική κατοίκηση στα Μέγαρα
ΒΡΕΤΤΟΥ Ε.: Οι νεκροί και τα κτερίσματά τους: η περίπτωση δύο μυκηναϊκών τάφων από τα Γλυκά Νερά Αττικής
ΔΑΓΛΑ Λ.: Λόφος Ζάγανι: προκαταρκτικά αποτελέσματα από τη μελέτη της κεραμικής
ΔΡΙΒΑΣ Π. – ΜΑΝΙΚΗ Α.: Προϊστορικά ίχνη στην Κηφισιά
GILSTRAP W.D. – DAY P.M. – KARDAMAKI E.: Mycenaean pottery from Mine no. 3 at Thorikos, Lavrion: a petrographic study
ΖΥΓΟΥΡΗΣ Θ.: Από την Ευρώπη στο Αιγαίο: το ήλεκτρο στη μυκηναϊκή Αττική
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Θ.: Νέα στοιχεία για την ‘Oικία του Ακάδημου’
ΚΑΖΑ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ.: Πρωτοελλαδικό νεκροταφείο και λιθοσωρός στα Αστέρια Γλυφάδας
ΚΑΛΛΙΩΡΑΣ Α. – ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ Α, – ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ.: Αναζητώντας στοιχεία περιβαλλοντικής μεταβολής κατά τα τέλη της 3ης π.Χ. χιλιετίας: παράκτιες λεκάνες/υγρότοποι της Λαυρεωτικής
KARDAMAKI E.: The Mycenaean settlement in Kontopigado, Alimos. The habitation levels and the pottery sequence
ΚΑΤΤΟΥΛΑ Τ.: Επίμηκες ταφικό όρυγμα στην πόλη της Σαλαμίνας
ΚΟΣΜΑ Μ.: Νέα στοιχεία για τις σχέσεις Αττικής και Εύβοιας κατά την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού, μέσα από τα δεδομένα του Πρωτοελλαδικού νεκροταφείου στα Νέα Στύρα Εύβοιας
ΚΟΥΦΟΒΑΣΙΛΗΣ Δ.: Οι οστέινοι ‘χρωματοτρίπτες’ της Πρωτοελλαδικής περιόδου
KOUSOULAS D. ATH.: The tholos tombs of Attica: an evolution of the local Middle Helladic tumulus or a Late Helladic import?
ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Γ. – ΠΟΜΟΝΗ-ΠΑΠΑÏΩΑΝΝΟΥ Φ. – ΤΣΙΠΟΥΡΑ-ΒΛΑΧΟΥ Μ.: Ιζηματολογική θεώρηση κεραμικής από τον προϊστορικό οικισμό του Ζαγανίου
ΜΠΑΜΠΟΥΣΗ Σ.: Η εξέλιξη της κατοίκησης στην Αττική κατά την Μυκηναϊκή εποχή
MΠΑΝΟΥ Ε.: Στοιχεία πρωτοελλαδικής παρουσίας στο Γραμματικό Αττικής
NIKITA K.: Aesthetics of uniformity and diversity in personal adornment: glass and faience ornaments in Attica during the principal Mycenaean period
PALMER J.: Religious glyptic iconography in Attica: a comparison with the wider Mycenaean world
ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Β.: Η κατάθεση ειδωλίων σε μυκηναϊκούς τάφους της Αττικής: μία όψη της ιδεολογίας του θανάτου
ΠΛΑΣΣΑΡΑ Α.: Eγκατάσταση της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού στο Γέρακα
ΠΟΜΩΝΗΣ Π. – ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΓΚΟΦΑ Μ.: Το κεραμικό σύνολο από τον Αποθέτη 39 του προϊστορικού νεκροταφείου στη θέση Τσέπι Μαραθώνος: προκαταρκτικά αποτελέσματα από την πετρογραφική ανάλυση
ΠΡΕΒΕΔΩΡΟΥ Ε.: Βιοαρχαιολογική συμβολή στην ανασύσταση της πρωτοελλαδικής Αττικής: τα οστεολογικά κατάλοιπα από το Tσέπι Μαραθώνος (ανασκαφή 1970-1973)
ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΥ Σ. – ΤΣΩΝΟΣ Η.: Νεολιθική εγκατάσταση στη θέση Σαμάρθι στα Καλύβια Θορικού
ΣΕΡΟΓΛΟΥ Φ.Κ.: Η Αττική στο Αιγαίο και τη Μεσόγειο
ΣΠΗΛΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Ι.: Λιθοτεχνίες της Πρώιμης Εποχής του Χαλκού από την Αττική: η περίπτωση της Μερέντας
ΣΤΑΜΟΥ Α.Δ.: Το βυθισμένο Ράριον πεδίον της Ελευσίνος
ΣΥΡΙΓΟΥ Μ.: Η οργάνωση της τεχνολογίας του οψιανού κατά την Πρωτοελλαδική εποχή και οι λιθοτεχνίες από το  Έλος Σχινιά και το Λιμάνι του Πασά
TΣΕΛΕΠΗ Ε. – ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ K. – ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗ Ο.: Πέντε οικισμοί της Νεολιθικής και Πρωτοελλαδικής εποχής στα Μεσόγεια
ΦΩΤΙΑΔΗ Π. – ΣΥΡΙΓΟΥ Μ. – ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ Ι.: Η οργάνωση της τεχνολογίας λαξευμένου λίθου στο νεολιθικό οικισμό της Νέας Μάκρης: τα πρόσφατα ευρήματα από την ακτή.

SATURDAY 30 MAY

(Cotsen Hall, American School of Classical Studies)

Session H: Middle Bronze Age
Chair: ALEXANDRE FARNOUX – SOFIA VOUTSAKI
9.00-9.20 ΡΩΜΑΝΙΔΟΥ A.-M. Εγκατάσταση της Μέσης Εποχής του Χαλκού στην Κάντζα Παλλήνης
9.20-9.40 KALOGEROPOULOS K.: The acropolis of Brauron during the 2nd millennium BC: an overview
9.40-10.00 PANTELIDOU M. – TOUCHAIS G. – PHILIPPA-TOUCHAIS A. – PAPADIMITRIOU N.: The prehistoric tumuli of Marathon-Vrana: a new research project
10.00-10.20 ΒΕΝΙΕΡΗ Γ.: ‘Rethink MH Athens’: ανασύνθεση της μεσοελλαδικής κατοίκησης γύρω από την Ακρόπολη
10.20-10.40 PHILIPPA-TOUCHAIS Α. – BALITSARI Α.: Attica in the middle: Middle Helladic pottery koinai and the formation of cultural identity
10.40-11.00 KRAPF T.: Regionality in the Middle Helladic period: replacing Attica in its wider context
11.00-11.20 Discussion
11.20-11.40 Break

Session I: Mycenaean Attica
Chair: JOHN CAMP – VASSILIS ARAVANTINOS
11.40-12.00 PAPADIMITRIOU N. – COSMOPOULOS M.Β.: The political geography of Attica in the Middle and Late Bronze Age
12.00-12.20 FACHARD S. & KNODELL A.: Out of Attica: modelling mobility in the Mycenaean Bronze Age
12.20-12.40 ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ Κ.: ‘Ευρήματα που εγείρουν υποψίες’: ένα σύνολο μυκηναϊκών αγγείων από την Ακρόπολη και η προβληματική της προέλευσής τους
12.40-13.00 ΚΑΖΑ-ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ.: Κοντοπήγαδο Αλίμου
13.00-13.20 ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ Κ.: Νέα στοιχεία για την προϊστορική Ελευσίνα
13.20-13.40 Discussion
13.40-16.00 Βreak

Session K: Death in Mycenaean Attica
Chair: PETROS THEMELIS – CHRISTOS BOULOTIS
16.00-16.20 LAFFINEUR R.: Tomb V at Thorikos revisited
16.20-16.40 PAPADOPOULOS TH.– KONTORLI PAPADOPOULOU L.: Life and death in Mycenaean Attica: the evidence of Vravron and other Mycenaean cemeteries of the region
16.40-17.00 ΣΤΑΘΗ Μ. – ΨΑΛΛΙΔΑ Μ.: Μυκηναϊκό νεκροταφείο στα Σπάτα: τα πρώτα αποτελέσματα της μελέτης
17.00-17.20 KONSTANTINIDI-SYVRIDI E. – PLIATSIKA V.: A re-examination of the Menidi tholos tomb and its significance to Mycenaean Attica
17.20-17.40 LISTON M. – KIRKPATRICK SMITH S.: Status and the ‘Warrior Grave’ in Mycenaean society
17.40-18.00 PAPATHANASIOU A. – KAKAVOGIANNI O. – MOUTAFI I. – TILIAKOU A.: The Mycenaean cemetery of Glyka Nera: the human osteological remains
18.00-18.20 Discussion
18.20-18.40 Break

Session L: The transition to the Early Iron Age
Chair: ELENA KOUNTOURI – KATJA SPORN
18.40-19.00 ΤΣΑΛΚΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ: Τμήμα υπομυκηναϊκού-πρωτογεωμετρικού νεκροταφείου στα νότια της Ακρόπολης
19.00-19.20 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ E.Υπομυκηναϊκή Αθήνα 1125-1000 π.Χ.: από την Προϊστορία στην Ιστορία
19.20-19.40 RUPPENSTEIN F.: The end of the Bronze Age in Attica and the origin of the Polis of Athens
19.40-20.00 Discussion

SUNDAY 31 MAY    `    
(Cotsen Hall, American School of Classical Studies)

Session M: Attic interactions
Chair: ROBERT LAFFINEUR – LENA PAPAZOGLOU-MANIOUDAKI
9.00-9.20 PAPADATOS Y.: Attica and North Crete in the Early Bronze Age: parallel lives along the Southern Aegean littoral
9.20-9.40 GALANAKI I.: A View from Across: issues of connectivity and human interaction between Euboea and Attica from the Early Helladic to the Early Mycenaean period   
9.40-10.00 GAUSS W. – KYRIATZI V. – PAPADIMITRIOU N.: Attica and maritime networks of communication from the late Early Bronze Age to the early Late Bronze Age (ca. 2100 to ca. 1500 BC)
10.00-10.20 SARRI K.: Attica and Boeotia in the Middle Helladic period. Production, exchange, and cultural boundaries
10.20-10.40 GOROGIANNI E. – ABELL  N.: Keos and Attica in the Middle and the Late Bronze Age
10.40-11.00 ΚΟΝΣΟΛΑΚΗ-ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Ε.: Διασυνδέσεις μεταξύ Αττικής και Τροιζηνίας στην Εποχή του Χαλκού
11.00-11.20 Discussion
11.20-11.40 Break

Session N: Attic interactions
Chair: WOLF-DIETRICH NIEMEIER – LEFTERIS PLATON
11.40-12.00 NAZOU M.: Thorikos within the southern Aegean from the Neolithic to the Late Bronze Age: a view from the Mine 3 pottery12.00-12.20 ΣΑΛΑΒΟΥΡΑ Ε.: Η λήμη του Πειραιώς. Αττική και Αίγινα κατά την  Ύστερη Εποχή του Χαλκού
12.20-12.40 DAY P. – GILSTRAP W. – KARDAMAKI E. – TENCONI M.: The exchange of Late Mycenaean pottery from Kontopigado, Alimos
12.40-13.00 ΚΑΚΑΒΟΓΙΑΝΝΗΣ Ε. – ΣΓΟΥΡΙΤΣΑ Ν.: Μινωίτες στη Μεσογαία;
13.00-13.20 PHIALON L.: Attica and Boeotia in LH IIIC
13.20-13.40 Discussion
13.40-14.00 Break

14.00-14.30 MARIA PANTELIDOU GOFA – JEREMY B. RUTTER – JOHN K. PAPADOPOULOS
Concluding remarks
14.00-15.30 General discussion

 

 

 


low_organisers_logos